Αποστολέας Θέμα: Houdetsi Festival 2013!  (Αναγνώστηκε 574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria z

  • "Ξεμαλλιάρης"
  • ************
  • Μηνύματα: 2263
  • Καλοκαιρινή Ενέργεια +6/-0
  • Φύλο: Γυναίκα
Houdetsi Festival 2013!
« στις: Ιούλιος 31, 2013, 08:31:24 μμ »
                                       

ΗOUDETSI FESTIVAL 2013
[/b][/size]
Αναλυτικό Πρόγραμμα

Πέμπτη 1/8

Κήπος του Λαβύρινθου

21:30 - 22:20 Γιώργος Ξυλούρης (Ψαρογιώργης),  Γιάννης Παπατζανής (κρουστά)

22:30 - 23:20 Ο Δημήτρης Κολιακουδάκης σε ένα πρόγραμμα δικών του συνθέσεων για κιθάρα

23:30 - 00:30  Το συγκρότημα Έλυρος μαζί με τη Μαρία Φασουλάκη - τραγούδι

Σπηλιάδα

21:30 - 22:20 Ross Daly (λύρα, σάζι, ραμπάμπ), Zohar Fresco (κρουστά), Κέλυ Θωμά (λύρα). Μαζί τους η Σοφία Ευκλείδου (τσέλο) και ο Ταξιάρχης Γεωργούλης (ούτι)

22:30 -23:20 το συγκρότημα Ahenk με τους Derya Türkan (λύρα Πολίτικη) και Murat Aydemir (tanbur) θα παίξουν παλιές και σύγχρονες συνθέσεις από το ρεπερτόριο της Οθωμανικής και Τουρκικής αστικής μουσικής.

23:30 - 00:30  Ο Βασίλης Σταυρακάκης μαζί με τους Ross Daly, Κέλυ Θωμά, Γιώργο Μανωλάκη, Γιάννη Παπατζανή σε μια συναυλία που θα εξελιχθεί σε καντάδα σε όλο το χωριό.

Δρόμος

22:00 - 23:00 Ο Στέλιος Πετράκης μαζί με τους συνεργάτες του σε ένα πρόγραμμα με Κρητική μουσική και χορό από το Θανάση Μαυρόκωστα

23:15 - 00:30 Ο Γιώργος Μαυρομανωλάκης (ούτι, λαούτο) μαζί με τους συνεργάτες του Δημήτρη Στεφανάκη (λύρα), Μανώλη Κανακάκη (κανονάκι, πιάνο),  Raphael Greenblatt (κρουστά), Μανώλη Παπαδάκη (μπάσο), Θοδωρή Πιντζόπουλο (κρουστά) θα παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα με δικές τους συνθέσεις, αυτοσχεδιασμούς και παραδοσιακά κομμάτια από την Ελλάδα και την Ανατολική Μεσόγειο.

 

Χατζινές,  Κρητικά συγκροτήματα

21:00 - 21:50 Κωστής και Γιώργος Σαριδάκης, Μανώλης Χρηστάκης, Μανώλης Κριτσωτάκης

22:00 – 22:50 Νίκος Καλομοίρης

23:00 - 23:50 Πέτρος Κακεπάκης,  Γιάννης Διακονής, Μηνάς Μπαλτζάκης

00:00 -   Γιάννης Γουνάκης, Γιώργης Κουτρουμπάς, Βασίλης Πετροδασκαλάκης

 

Παρασκευή 2/8

Κήπος του Λαβύρινθου

21:30 - 22:20: Ο Araz Salek (Tar) και ο Pedram Khavar- Zamini (Tombak) θα παίξουν κομμάτια από την  κλασική Πέρσικη μουσική παράδοση.

22:30 - 23:20: Ο Νίκος Παλαιολόγος (ούτι, σάζι)  και ο Γιώργος Κλάδης (κρουστά) θα παίξουν συνθέσεις του Νίκου Παλαιολόγου και του Ross Daly

23:30 - 00:30: Daud Khan Sadozai (Rabab,Sarod) Ciro Montanari (Tabla)

Ο Daud Khan Sadozai από το Αφγανιστάν θεωρείται από τους κορυφαίους εκπροσώπους της Αφγανικής παράδοσης του Rabab. Εκτός όμως από αυτό έχει μαθητεύσει στο Ινδικό sarod πολλά χρόνια δίπλα στον μεγάλο Ινδό δάσκαλο Amjad Ali Khan. Στη συναυλία αυτή θα παίξει μουσική από το Αφγανιστάν και από την Ινδία. Μαζί του θα παίξει ο Ιταλός Ciro Montanari ο οποίος έχει σπουδάσει tabla για πολλά χρόνια στην Ινδία.

Σπηλιάδα

21:30 - 22:20: Το συγκρότημα Daulute με τους Γιώργο Ζαχαριουδάκη, Δημήτρη Σιδερή, Γιάννη Παπατζανή. Το συγκρότημα Daulute ενώ παρουσιάζει ένα μείγμα μουσικής από διάφορα μέρη του κόσμου, έχει ωστόσο κεντρικό σημείο αναφοράς τη μουσική παράδοση της Κρήτης.

22:30 - 23:20: η Eleonore Billy είναι από τη Γαλλία και θεωρείται σήμερα από τις κορυφαίες δεξιοτέχνες του Σουηδικού τοξοτού οργάνου Nyckelharpa. Θα παίξει κομμάτια δικής της σύνθεσης καθώς και παραδοσιακά από τορεπερτόριο του Nyckelharpa μαζί με τους μαθητές της και τον Παύλο Σπυρόπουλο (μπάσο), τη Σοφία Ευκλείδου (τσέλο) και την Κέλυ Θωμά (λύρα).

23:30 - 00:30 το συγκρότημα Κοπαρέ με τους Paul Goodman, Μανωλία Κοκολογιάννη, Σέργιο Βούλγαρη και Βαγγέλη Χατζόβουλο θα παίξουν κομμάτια από την Κρήτη και δικές τους συνθέσεις.

Δρόμος

22:00 - 23:15 Η ομάδα μουσικών Ηλιοδρόμιο απο το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Δημιουργήθηκε από τον συνθέτη  Ηλία Σαρηγιαννίδη στα πλαίσια του ''Εργαστήριου Ποιητικής'' Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

23:15 - 00:30 Ο Λαογραφικός Όμιλος "Ερωτοκρήτες" του Νώντα Ερωτοκριτάκη θα παρουσιάσει ένα πρόγραμμα με χορούς από όλη την Κρήτη με ζωντανή μουσική συνοδεία

Χατζινές, Κρητικά Συγκροτήματα

21:00 – 21:50 Μανώλης Καλυκάκης

22:00 - 22:50 Βαγγέλης Αλεξάκης, Γιώργης Βουϊδάσκης

23:00 – 23:50  Βασίλης Χατζημακρής, Αντώνης Αποστόλου, Αντώνης Μανιώρος, Αλέξης Αλεβιζάκης, Μηνάς Σπανάκης

00:00 - Γιώργος Μπιτζανάκης, Γιώργος Σταυρακάκης και Αντώνης Μανουσάκης.

 

Σάββατο 3/8

Κήπος του Λαβύρινθου

21:30 - 22:20.  Ο Ιταλός μουσικός Ciro Montanari, ο οποίος έχει σπουδάσει Ινδική tabla (κρουστό βόρειας Ινδίας) για πολλά χρόνια στην Ινδία θα δώσει ένα ρεσιτάλ για σόλο tabla με τη συνοδεία του Davi Garcia στο Sarangi

22:30-23:20. Ο γνωστός Κρητικός δεξιοτέχνης του λαούτου Γιώργος Μανωλάκης θα παίξει δικές του συνθέσεις για λαούτο μαζί με τους Παύλο Σπυρόπουλο (κοντραμπάσο) και Zohar Fresco (κρουστά).

23:30 - 00:30.  Το συγκρότημα Νέδα δημιουργήθηκε πέρυσι απο τέσσερις μουσικούς που συμμετέχουν εδώ και χρόνια σε σχεδόν όλα τα μουσικά δρώμενα του Λαβύρινθου. Ο Χρήστος Μπάρμπας, ο Γιώργος Παπαϊωάννου, η Βικτωρία Τάσκου και ο Παύλος Σπυρόπουλος θα παίξουν δικές τους συνθέσεις και αυτοσχεδιασμούς που εμπνέονται από μουσικές παραδόσεις της Ελλάδας, Τουρκίας, και άλλων περιοχών της Ανατολικής Μεσογείου.

Σπηλιάδα

21:30 - 22:20. Ο Χάρης Λαμπράκης μαζί με το κουαρτέτο του θα παίξουν ένα πρωτότυπο πρόγραμμα συνθέσεων και αυτοσχεδιασμών που γεφυρώνουν παραδοσιακούς ήχους με αυτούς της τζαζ και άλλων σύγχρονων ιδιωμάτων.

22:30 - 23:20. Δύο από τους σημαντικότερους δεξιοτέχνες της Τουρκικής μουσικής ο Yurdal Tokcan (ούτι) και Göksel Baktagir (κανονάκι) θα παίξουν δικές τους συνθέσεις και παραδοσιακά κομμάτια από την αστική μουσική της Κωνσταντινούπολης.

23:30 - 00:30. O διεθνούς φήμης Ισπανός Κιθαρίστας Fernando Perez έχει ασχοληθεί με μουσικά ιδιώματα από πολλές περιοχές του κόσμου και έχει βρει τρόπους να αποδοθούν στο αγαπημένο όργανο της χώρας του, την κιθάρα. Θα μας οδηγήσει σε μια διαδρομή ήχων από όλο τον κόσμο με μια μόνο κιθάρα.

Δρόμος

22:00-23:15 Το συγκρότημα Ζέφυρος από τη Θεσσαλονίκη θα παρουσιάσει τραγούδια από την αστική μουσική της Κρήτης, από τους πρωτομάστορες μέχρι τους Χαΐνηδες.

Οδυσσέας Μαυρομάτης: κιθάρες, Κοσμάς Σαρηγιαννίδης: λαούτο στεριανό και κρητικό, σάζι, Κώστας Κυριτσάκης: λύρες, μαντολίνο

23:30 - 00:30   Μια συνάντηση αυτοσχεδιασμού με Κρουστά:  Zohar Fresco (bendir & reqq), Pedram Khavar-Zamini (tombak) και Ciro Montanari (tabla). Τρεις μεγάλοι δεξιοτέχνες από διαφορετικές χώρες και παραδόσεις θα ενώσουν τις δυνάμεις τους σε μια πανδαισία ρυθμών.

Χατζινές, Κρητικά Συγκροτήματα

21:00 - 21:50 Νεκτάριος Παχιαδάκης,Αντώνης Μανουσάκης,  Κυβέλη Σεργίου, Νεκτάριος Μαρίνος

22:00 - 22:50 Μανώλης Παπαδάκης, Αλέκος Φανουράκης, Kώστας Μακάκης, Κώστας Τζανάκης

23:00 - 23:50 Μπάμπης & Ζαχαρίας Βουϊδάσκης, Γιώργος Τριανταφυλλάκης, Ανδρέας Ρουμελιώτης

 

Κυριακή 4/8

Δρόμος

21:30 - 22:30  ο Μανώλης Δρακάκης (λύρα) με τους  Μιχάλη Φραγκιαδουλάκη , Μανώλη Παπαδάκη

 

Σπηλιάδα

21:30 - 22:30  ο δεξιοτέχνης του μαντολίνου Μιχάλης Κονταξάκης μαζί με τον Κυριάκο Ταππάκη (ούτι) την Μαρίνα Δακανάλη (τραγούδι) και τον Κώστα Καλατζή στα κρουστά σε ένα πρόγραμμα πρωτότυπων συνθέσεων και αυτοσχεδιασμών

Χατζινές

22:00 -     Κρητικό Πρόγραμμα με τον Αντώνη Καράτζη και το συγκρότημά του

Κήπος του Λαβύρινθου

22:30 - 1:30  Μεγάλη συναυλία για το κλείσιμο του φεστιβάλ με τη συμμετοχή όλων των μουσικών.

 

Παράλληλα θα λειτουργούν εκθέσεις οργανοποιίας, ζωγραφικής και άλλων εικαστικών τεχνών:

DAVID BENFORADO

ΠΑΧΙΑΔΑΚΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

ΦΥΓΕΤΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ

ΚΥΠΡΙΩΤΑΚΗ ΡΕΝΑ

EΡΓΑΣΤΗΡΙ ΥΦΑΝΤΙΚΗΣ ΧΟΥΔΕΤΣΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΧΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ

ΜΠΟΥΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΔΗΜΟΥ ΑΡΧΑΝΩΝ ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΩΝ

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ "ΕΡΩΤΟΚΡΗΤΕΣ"

ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΛΛΑΔΑ

 

Στη Μικρή Πλατεία για τους μικρούς μας φίλους!

Πέμπτη 1/8: Ώρα 18:30-20:30 ''Πολτιστικό Camping Αστριτσίου''-Μέσα από το ομαδικό παιχνίδι και την θεατρική έκφραση θα προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε και να αντιληφθούμε περισσότερο τις 5 αισθήσεις του σώματός μας..

Πέμπτη 1/8: Ώρα 20.30 - "Ο Ερωτόκριτος"  Παράσταση κουκλοθεάτρου από τον Κουκλοθίασο Κου-Κλο

Παρασκευή 2/8: Ώρα 18.30-19.30 - "Ταξίδι πάνω στο μαγικό χαλί"  Αφήγηση παραμυθιού από τη Μερόπη Απελίδου

Παρασκευή 2/8: 20.00 - ¨Παραμύθια - Ντορεμύθια" Ένα κεράκι για το ρινοκεράκι και ο Ιπτάμενος δίσκος

Σάββατο 3/8: Ώρα 20.30-21.30 - "Μουσικά Παραμύθια"  Άλκης Πασχαλίδης και Μαρία Τσουκνάκη

Κυριακή 4/8: Ώρα 20.30-21.30 - "Μουσικά Παραμύθια"  Άλκης Πασχαλίδης και Μαρία Τσουκνάκη

                       

                       
carpe diem!