Αποστολέας Θέμα: "Εν Οίκω" στο Πάρκο Γεωργιάδη!  (Αναγνώστηκε 484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria z

  • Moderator
  • "Ξεμαλλιάρης"
  • *****
  • Μηνύματα: 2263
  • Καλοκαιρινή Ενέργεια +6/-0
  • Φύλο: Γυναίκα
"Εν Οίκω" στο Πάρκο Γεωργιάδη!
« στις: Ιούνιος 23, 2016, 09:35:29 μμ »
                                       

Για μια ακόμη χρονιά η οικογιορτή «Eν Οίκω» παίρνει σάρκα και οστά στις 24, 25 και 26 Ιουνίου 2016 στο πάρκο Γεωργιάδη στο Ηράκλειο.

Η συνάντηση «Eν Οίκω» είναι μία ετήσια γιορτή απευθύνεται σε ανθρώπους κάθε ηλικίας. Στόχο έχει την αφύπνιση και ενημέρωση σε θέματα οικολογίας, οικοτεχνίας, τοπικής οικονομίας και αυτοδιαχείρισης της καθημερινής ζωής, με βιώσιμο τρόπο. Κατά τη διάρκεια της γιορτής θα έρθουμε σε άμεση επαφή με ανθρώπους που με δημιουργικό τρόπο θα μοιραστούν την πολύτιμη γνώση τους μέσα από συζητήσεις, εργαστήρια, σεμινάρια, παρουσιάσεις και προβολές.

H Οικογιορτή Εν Οίκω είναι κάτι παραπάνω από, μία απλή συνάντηση ανθρώπων και ομάδων με οικολογική συνείδηση.
Καλλιεργητές, παραγωγοί, κατασκευαστές, χειροτέχνες, μουσικοί, παιδαγωγοί & συλλογικότητες συγκεντρώνονται στο πάρκο Γεωργιάδη στο Ηράκλειο Κρήτης, δημιουργώντας οικολογικά χωριά σε ένα πνεύμα συνεργατικότητας και ανοικτότητας.

Οι συμμετέχοντες παρουσιάζουν: τοπικούς σπόρους, χειροποίητα καλλυντικά, προϊόντα μελισσοκομίας, χειροτεχνίες, βιολογικές & βιοδυναμικές καλλιέργειες, δόμηση από φυσικά υλικά, αειφόρες κατασκευές, καινοτομίες, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, την τέχνη της μουσικής, την θεραπεία του μυαλού-σώματος και άλλα πολλά.

Η Οικογιορτή Εν Οίκω υποστηρίζει την ανοικτή γνώση, όπου κάθε συμμετέχων οργανώνει πρακτικό σεμινάριο σύμφωνα με την δραστηριότητα του. Δεκάδες σεμινάρια & παρουσιάσεις με χιλιάδες κόσμου να λαμβάνει μέρος, δείχνουν τον δρόμο προς την Βιωσιμότητα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

Παρασκευή 24/6

Χωριό Πληροφορίας

17:00 - 20:00: Συζήτησεις με κέντρικό θέμα "Ανταλλακτικά Δίκτυα Αλληλεγγύης και Εναλλακτικά Νομίσματα" με τη συμμετοχή των:

    "Ολοκληρωμένος Συνεταιρισμός Ηρακλείου (ΟΣΗ), εναλλακτικό νόμισμα faircoin και ανταλλακτικό δίκτυο "Κουκί" (17:00 - 17:45)
    "Λειτουργία τοπικού νομίσματος για την ανταλλακτική οικονομία (Καερέτι)", Δίκτυο Αλληλεγγύης και προώθησης κοινωνικής οικονομίας "Ιστός" (17:45 - 18:30)
    "Το Δίκτυο μας, άλλα δίκτυα στη Κρήτη και η σχέση μεταξύ αυτών", Δίκτυο Ανταλλαγών Χανίων (18:30 - 19:15)
    Συμπεράσματα θεματικής και συζήτηση (19:15 - 20:00)

Χωριό Χειροτεχνίας

17:00 – 18:00 "Ανακύκλωση Τ- shirt", Ιατράκη Ελευθερία

18:00 – 19:00 "Κεραμικά στο χέρι", Ευαγγελία Λεργίου

19:00 – 20:00 "Κατασκευή ξύλινου καραβιού", Γλυκερία Λάμπρου

20:00- 21:00 "Κατασκευή σετ κοσμήματος με μαλακό σύρμα και χάντρες", Φαρσαράκης Σταύρος
Χωριό Πρακτικής Οικολογίας

10:00 - 11:00: "Παρασκευή παστέλι σύκου", Δημήτρης Μοσχούντας

11:00 - 12:00: "Παρασκευή χειροποίητων μαρμελάδων", Κωνσταντίνα Σταυροπούλου

12:00 - 13:00: "Παρασκευή λικέρ", Μανώλης και Κυριακή Γωνάκη

10:00 - 11:00: "Ανανεωτική μακροβιοτική διατροφή", Ιωάννης Μαργαριτάκης

17:00 - 18:00: "Το φαρμακείο της κυψελης", Γιώργος Συριγωνάκης

18:00 - 19:00: "Όσπρια, σπορά, καλλιέργεια, συγκομιδή", Ιωάννα Κυριακάκη

19:00 - 20:00: "Αγριοελαιόλαδο", Στάθης Αθανασόπουλος

20:00 - 21:00: "Ελιά στο χώρο και το χρόνο", Κοιν.Σ.Επ. Επτάστικος
Θεραπευτικό Χωριό

Θεματική "Πρακτική Θεραπεία"

11:30 - 12:30: "Σιάτσου, Ιαπωνική μέθοδος θεραπείας", Έλσα Τσιρανίδου, Μάνος Σφακιανάκης

12:30 - 14:00: "Νηστειοθεραπεία", Δημήτρης Ξυλάς

18:00 - 19:00: "Ρεφλεξολογία", Στεφάνια Μελισσουργάκη

19:00 - 20:00: "Αλκαλική ενεργειακή διατροφή, βιοσυντονισμός", Μαρία Κουβίδη

20:00 - 21:00: "Φυσικός Τοκετός", Αγγελική Δασκαλάκη , Κοιν.Σ.Επ. «ΕΝ ΚΥΗΣΕΙ»

Θεματική "Βιωματικά Σεμινάρια (στο Γκαζόν)"

10:30 - 12:00: "Hatha Yoga", Σύλλογος  Ανάδυση,  Ξανθίππη  Μαρκουλάκη,  Γιάννης  Κατάκης

Θεματική "Φυτικά Σκευάσματα"

11:30 - 12:00: "Τα άγνωστα βότανα της Κρήτης", Παναγιώτης Ιλαρίδης

12:00 - 13:00: "Κηραλοιφή, Φαρμακευτική και Καλλυντική χρήση", Ευαγγελία  Ακουμιανάκη

18:00 - 19:00: "Παρασκευή χειροποίητου παραδοσιακού σαπουνιού", Άννα Λίβα

20:00 - 21:00: "Ορθή χρήση καλλυντικών, χρήση τροφών για καλλυντική χρήση", Αδριανή Μιχαήλ
Παιδικό χωριό

17:00 - 18:30: "Ανθρωπάκια που μιλούν (μικρογλυπτική)", Ευαγγελία Ζερβάκη. Μέγιστος αριθμός ατόμων: 15

18:30 - 19:30: "Κατασκευή μολυβοθήκης, Origami", Ειρήνη Γιαπιτζάκη (ηλικία > 10 χρονών, για < 10 απαιτείται η συμμετοχή του γονέα)

19:30 - 20:30: "Παιχνιδό κουκλο-βατώντας ξεφυλλίζουμε το κλασσικό παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν «Το Ασχημόπαπο»", ομάδα Κουκλό Βατώ
 
Σάββατο 25/6

Χωριό Πληροφορίας

Συζητήσεις / εργαστήρια με κεντρικό θέμα "Εναλλακτικές Μορφές Αγροτικής Παραγωγής και Διανομής"

Πρωινό πρόγραμμα (11:00-14:00):

    "Τρόποι Συλλογής και Διατήρησης Σπόρων", Πελίτι Ηρακλείου, 11:00 - 11:30
    "Βιολογική καλλιέργεια και πως την ξεχωρίζουμε στο εμπόριο", Γιώργος Μητρόπουλος, 11:30 - 12:00
    "Η αλυσίδα των διαμεσολαβήσεων από τη συγκομιδή στο εμπόριο",  Κωνσταντίνος Χριστοδουλίδης, 12:00 - 14:00

Απογευματινό πρόγραμμα (17:00 - 21:00)

    "Οικοτεχνία", Γαλανάκη Αριστέα, 17:00 - 18:00
    "Ενημέρωση για τις επιπτώσεις των διατλαντικών συμφωνιών TTIP και CETA", Οικολογική Παράμβαση Ηρακλείου, 18:00 - 18:45
    "Παρουσίαση Κοιν.Σ.Επ. - Εναλλακτική οικονομία και διαχείριση", Κοιν.Σ.Επ. Από Κοινού, 18:45 - 19:30
    "Κοινοτικά Υποστηριζόμενη Γεωργία (ΚΥΓ)", Ομάδα ΚΥΓ Ηρακλείου, 19:30 - 20:00
    Συμπεράσματα θεματικής και συζήτηση, 20:00 - 21:00

Χωριό Χειροτεχνίας

12:00 – 13:00 "Κατασκευή ξύλινης φιγούρας", Ζαχαριουδάκη Κατερίνα

17:00 – 18:00 "Υφασμάτινη τσάντα για ψώνια", Μαρία Ξημεράκη

18:00 – 19:00 "Παρουσίαση ανακατεργασίας γυαλιού", Αθανασίου Γιώργος

19:00 – 20:00 "Υφασμάτινη τσάντα", Αρκουλάκη Αννα

20:00 – 21:00 "Μακό μπουζάκι: τι μπορείς να φτιάξεις", Ειρήνη Κριμιζάκη
Χωριό Πρακτικής Οικολογίας

10:00 - 11:00: "Λικέρ από φρέσκα φρούτα", Ελένη Καραντινάκη

11:00 - 12:00: "Παρασκευή τυριού", Πωλίνα Πουλορίνη

12:00 - 14:00 "Μελισσοθεραπευτικά τεχνάσματα στην Αρχαία Ελλάδα και στο Βυζάντιο : παρασκευή οινόμελι - το κρασί του Ιπποκράτη", Μαρία Δρούλου Κλινάκη

13:00 - 14:00: "Λικερ από φρέσκα φρούτα", Ελένη Καραντινάκη

17:00 - 18:00: "Χαρούπι, η σοκολάτα της Κρήτης", Δέσποινα Μαθιουδάκη

18:00 - 19:00: "Η θαυμαστή κοινωνία της μέλλισας", Λευτέρης Καραγιάννης

19:00 - 21:00: "Οικολογική Καλλιέργεια σε Μικρούς Λαχανόκηπους", Γιώργος Βλοντάκης

17:00 - 21:00: "Κατασκευή φούρνου με ωμόπληνθους", Γιώργος Σακελλάρης
Θεραπευτικό Χωριό

Θεματική "Πρακτική Θεραπεία"

11:30 - 12:30: "Ενισχύστε την σχολική επίδοση του παιδιού σας με ηχοθεραπευτικό πρόγραμμα", Κλειώ Ανδουλάκη

12:30 - 13:30: "Κολίτιδα, δυσκοιλιότητα, τυμπανισμός, αδυνάτισμα", Δήμητρα Τυλλιανάκη

18:00 - 19:00: "Αρωματοθεραπεία", Χαράλαμπος Ορφανουδάκης

19:00 - 20:00: "Οστεοπαθητική θεραπεία", Αντώνης Παπαδημητράκης

Θεματική "Βιωματικά Σεμινάρια (στο Γκαζόν)"

10:30 - 12:00: "Astanga Yoga", Κωνσταντίνος Τουρνας

18:30 - 19:30: "Free Stretching", Γωγώ Πετραλή, Φυσαλίδα

19:30 - 20:00: "Τσι Κουνγκ SHIBASHI", Ελένη Κουταλα

20:00 - 21:00: "Ται Τσι", Γιάννης Χριστοδουλακης

Θεματική "Φυτικά Σκευάσματα"

11:00 - 12:30: "Φυτικό φαρμακείο για το σχολείο και το σπίτι", Καρκαλεμη Άννα

12:30 - 13:00: "Γάλα Γαϊδούρας, θεραπευτικές ιδιότητες και διαδικασία παραγωγής", Κατερίνα Παρασκευοπούλου

18:00 - 19:00: "Παρασκευή βοτανικών ελαίων με τη μέθοδο του εμπλουτισμού", Καμπά Φιορέντζα

19:00 - 20:00: "Παρασκευή Λαδιού Αδυνατίματος", Λιλιάνα Νιταδωράκη

20:00 - 21:00: "Η αξία της καθημερινής χρήσης φυσικών σαπουνιών", Παπαδάκη Μαρία
Παιδικό χωριό

10:30 - 11:30: "Happy Yoga Kids", Βίβιαν Μπουτάτη

11:30 - 12:30: "Ξυλοπόδαρος με μπαλόνια, χορό και παιχνίδι", ομάδα ActiveFlow

18:30 - 19:30: "Μα που πάνε τα θρεπτικά; Το γαϊτανάκι της φύσης!", Ομάδα 17, περιβαλλοντική δράση για παιδιά

19:30 - 20:30: "Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής για παιδιά", Καλλιτεχνικό εργαστήρι LaCulturela, εμψυχώνει ο συγγραφέας Λευτέρης Γιαννακουδάκης

21:00 - 22:00: "Παράσταση ζογκλερικών με φωτιές", ομάδα Activeflow

Μουσική βραδιά με τους Paul Goodman quartet και τους Μανόλη Μανουσάκη, Χάρη Παναγιωτάκη και Αντώνη Ξυλούρη!!!

Κυριακή 26/6

Χωριό Πληροφορίας

Συζητήσεις / εργαστήρια με θέμα: "Ελεύθερη Εκπαίδευση και Ανοιχτή Γνώση", (11:00 - 14:00)

     "Τρισδιάστατη εκτύπωση και ανοικτές τεχνολογίες", Κοιν.Σ.Επ. CommonsLab, 11:00 - 12:30
     "Ελευθερη εκπαίδευση, η εφαρμογή της στην πολη μας", Παιδόκηπος, 12:30 -13:15
    Συμπεράσματα θεματικής και συζήτηση, 13:15 - 14:00

Θεματική Συζήτηση: "Εργατική Αυτοδιαχείριση, Κινήματα και Δίκτυα Αλληλεγγύης", 17:00 - 19:00, με τη συμμετοχή των:

    Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης ΒΙΟΜΕ Ηρακλείου
    Conqueer, Ομάδα Φύλλου και Σεξουαλικότητας Ηρακλείου
    Δίκτυο Κοινωνικής Αλληλεγγύης / Κοινωνικό Ιατρείο-Φαρμακείο Ηρακλείου
    Δίκτυο Αλληλεγγύης και προώθησης κοινωνικής οικονομίας "Ιστός"
    Πρωτοβουλία για τους Πρόσφυγες

Θεματική Συζήτηση: "Αλληλέγγυα Οικονομία σε Περίοδο Κρίσης - Προκλήσεις και Προοπτικές", παρουσίαση συμπερασμάτων θεματικών και καθορισμός μελλοντικών στόχων 19:30 - 21:00
Χωριό Χειροτεχνίας

12:00 – 13:00 "Ανακύκλωση Τ- shirt σε χρηστικά αντικείμενα για κατοικίδια", Κετένογλου Μαρία

17:00 – 18:00 "Κατασκευή κεραμικών με την τέχνη του μακαρονιού", Σανουδάκη Μαρία

18:00 – 19:00 "Συλλογή αποξήρανση συντήρηση σπόρων κατασκευή κοσμημάτων", Γιδάρης Κωνσταντίνος

19:00 - 20:00 "Κατασκευή χρηστικού αντικειμένου από πηλό", Μαρία Κριτσωτάκη
Χωριό Πρακτικής Οικολογίας

10:00 - 11:00: "Ζυμωτό προζυμένιο ψωμί", Μαρίνα Λαδωμένου

11:00 - 12:00: "Συγκαλλιέργεια τροπικών φυτών και δέντρων, παρασκευή χυμών", Μανώλης και Γιώργης Γιανναδάκης

13:00 - 14:00: "Παρασκευή λικέρ με βάση τη ρακί", Αριστέα Ζερβάκη

17:00 - 18:00: "Η λειτουργία της κυψέλης", Θεμιστοκλής Αλέξης

19:00 - 20:00: "Μεθοδοι οικολογικής φυτοπροστασίας", Στέλλα Χατζηγεωργίου, Κοιν.Σ.Επ Μελίτακες

20:00 - 21:00: "Σχεδιασμός αγροκτημάτων με χρήση αειφορικών μεθόδων", Μιχάλης Μανιαδάκης

17:00 - 19:00: "Κατασκευή φούρνου με ωμόπληνθους", Γιώργος Σακελλάρης
Θεραπευτικό Χωριό

Θεματική "Πρακτικής Θεραπείας"

10:30 - 11:00: "Φυσική και αλκαλική διατροφή", Γιώργος Γιανναδάκης

11:00 - 12:00: "Θεραπεία Bowtech", Ντορίνα Ταταράκη

12:00 - 13:00: "Αντιμετώπιση του καρκίνου με τη διατροφή", προσωπική εμπειρία, ένα μήνυμα ελπίδας και αισιοδοξίας, Dominique Maldague

13:00 - 14:00: "Η τέχνη της θεραπείας Μπαχ", Μαρία Ερμεια Φουκάκη

18:00 - 19:00: "Μελισσοθεραπεία", Γεώργιος Χαιρέτης

19:00 - 20:00: "Επιλέγοντας το πνευματικό μονοπάτι", Μιχάλης Μουρτζής

20:00 - 21:00: "Τα συναισθήματα ως αιτίες ασθενειών, σύμφωνα με τη ΠΚΙ", Μάνος Ταμιωλάκης

Θεματική "Βιωματικά Σεμινάρια (στο Γκαζόν)"

10:30 - 11:30: "Yin Yoga", Μαρία Λεβαντινου

11:30 - 12:30: "Αcro Yoga ", Σαμπρίνα Ροντινέλι, Γιώργος Ζωζωνακης

18:00 - 19:00: "Διαλογισμός στις δίδυμες καρδιές Pranic Healing του MCKS", Μαρία Στρατουλάτου, Πολυχώρος Φιλοξενίας Εναλλακτικών δράσεων

19:30 - 21:00: "Capoeira", Γεωργία Ξενακη, Cdo Capoeira Crete

Θεματική "Φυτικά Σκευάσματα"

11:30 - 13:00: "Σπιτικό φαρμάκειο με αιθέρια έλαια", Μενέλαος  Σαββάκης

13:00 - 14:00: "Οδοντική σκόνη", Ελευθερία Τζαμούση

18:30 - 19:00: "Αντιψειρική λοσιόν με βότανα", Ρέα Πηγιάκη

19:00 - 19:30: "Χημικά πρόσθετα, κίνδυνοι και εναλλακτικές", Ανθή Μέττου

20:00 - 21:00: "Παρασκευη βαμμάτων", Ιάσονας Λιακόπουλος
Παιδικό χωριό

11:00 - 12:00: "Ξυλοπόδαρος με μπαλόνια", ομάδα ActiveFlow, χορός και παιχνίδι

12:00 - 13:00: "Αφήγηση Λαϊκού Παραμυθιού", Ευαγγελία Ορφανουδάκη

17:00 - 18:00: "Ζωγραφίζοντας χωρίς πινέλα", Παναγιώτα Κιρμιζάκη

18:00 - 19:00: "Υφαντική για παιδιά", Αργυρώ Σεβαστή

19:00 - 20:00: "Δείξε μου τις ρίζες σου να σου πω ποιος είσαι!", Ομάδα 17, περιβαλλοντική δράση για παιδιά

Μουσική βραδιά / λήξη οικογιορτής με τους Tarab και τους Εράν!!!

                             

Πηγή: enoiko.community
carpe diem!